Koronavirový rok přál vegetariánům a jejich peněženkám z koženky či – jak se moderně říká – z „veganské kůže“. Ukazují na to podrobná data Českého statistického úřadu o cenách potravin a dalšího zboží, která si vyžádal regionální Deník.
Zelenina zlevnila meziročně o 7 procent, ceny okurek salátovek a brokolice byly dokonce o více než čtvrtinu nižší než před rokem.
Statistika ale potěší nejen vegetariány: potraviny a nealkoholické nápoje jako celek stály v prosinci prakticky stejně jako o rok dříve.
Bramborový propad
Výrazně méně zaplatí čeští, moravští a slezští zákazníci i za brambory. Ty na konci roku stály v průměru 12 korun a 60 haléřů za kilogram, tedy také skoro o čtvrtinu méně než před 12 měsíci.
Právě na nich lze ukázat vliv koronavirové pandemie na ceny potravin. Z brambor se – jak známo – vyrábějí například hranolky. Ty se ve velkém konzumují v restauracích, v řetězcích s rychlým občerstvením či u stánků. Jenže jejich byznys prakticky v celé Evropě tvrdě zasáhla protiepidemická opatření.
Brambor tedy byl na kontinentu přebytek, což se odrazilo v nižších cenách.
Levní vepři a vejce
Méně platí lidé v obchodech i za maso a řadu dalších potravin. „Ceny vepřového masa byly nižší o 6,8 %, vajec o 5,2 %, cukru o 1,8 %,“ uvedli statistici v tiskové zprávě o meziročních změnách cen na konci minulého roku.
Zemědělci a agrárníci si ale stěžují, že řetězce po nich v době koronavirové pandemie chtějí odebírat potraviny za nereálně nízké ceny.
„Takováto situace je dlouhodobě neudržitelná. Dodavatelé jsou často tlačeni k ceně pod hranicí rentability,“ nechal se již dříve slyšet prezident Agrární komory Jan Doležal.
Dražší alkohol i kouření
Za co si lidé naopak musejí připlatit? Především za „neřesti“, tedy alkohol a tabákové výrobky.
Třeba pivo sice na konci roku zdražilo ve srovnání s předloňský prosincem jen mírně, ale tvrdý alkohol či cigarety stály (i kvůli zvýšení spotřební daně od loňského ledna) výrazně více než koncem roku 2019.
Tabákové výrobky tak meziročně zdražily o 16 procent, lihoviny v průměru o pět procent.