Tak vysoký růst cen, jaký nyní zažívají čeští spotřebitelé, je v posledních dvou desítkách let nevídaný. Ceny zboží a služeb v lednu vyskočily meziročně o desetinu. Tak vysokou inflaci statistici nezaznamenali od července roku 1998.

„Lednovou hodnotou meziročního indexu spotřebitelských cen 9,9 procenta se v inflaci vracíme do turbulentních devadesátých let,“ okomentoval čísla předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Ceny rostly především u energií. Za plyn i elektřinu v lednu platily české domácnosti o pětinu víc než před rokem.

Spolu s tím zdražovalo bydlení. Takzvané imputované nájemné, tedy náklady vlastníků, kam se promítají ceny nemovitostí i rychle stoupající náklady na rekonstrukce a údržbu bytů a rodinných domů, vzrostlo o více než šestinu.

Na vysoké ceny si musejí už několik měsíců zvykat i motoristé u čerpacích stanic. V lednu je stál litr naturalu v průměru přes 36 korun, ještě loni ho tankovali skoro o třetinu levněji.

Co se týče potravin, ty v obchodech zdražovaly prakticky všechny. Nejvíce vystřelila cena u cukru, a to o třetinu. Výrazně dražší jsou i máslo, mouka či pekárenské výrobky. Třeba za rohlíky a housky lidé platí o pětinu víc než loni v lednu.

Ekonomové přitom varují, že zdražování hned tak neskončí. „V dalších měsících se s největší pravděpodobností nevyhneme dvouciferné meziroční inflaci,“ uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.