Jak se změní čistá mzda, kterou příští rok uvidí zaměstnanci na své výplatní pásce? Senátoři budou ve čtvrtek hlasovat o zrušení superhrubé mzdy a o snížení daní.

Senátní hospodářský výbor už minulý týden podpořil zrušení superhrubé mzdy i návrh na nové sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Tedy v podobě, jakou ve sněmovně prosadili zejména poslanci vládního hnutí ANO a Občanské demokratické strany.

Zároveň senátní výbor navrhl zvýšit roční slevu na poplatníka z letošních 24 840 korun na 27 840 korun. Což je ale nižší sleva, než jakou na návrh Pirátské strany pro příští rok schválili poslanci (ve výši průměrné hrubé mzdy za předminulý rok, tedy pro rok 2021 ve výši 34 125 korun).

Jak by se různé návrhy projevily ve vaší čisté mzdě? Proklikejte si v naší kalkulačce:

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) si jakékoli zvyšování daňové slevy nepřála, nicméně ve finále ocenila senátorskou variantu, která je mírnější než ta schválená poslanci.

Kdyby v zákonu zůstal vyšší „poslanecký“ odpočet, narazil by i u prezidenta Miloše Zemana.

„Prezident mě ujistil, že platí, že pokud by sněmovna setrvala na původním znění, tak je připraven návrh zákona vetovat,“ uvedl v úterý po jednání se Zemanem ministr vnitra Jan Hamáček.