Osm tuzemských okresů nehlásilo v úterý ráno ještě ani jednoho nakaženého nemocí Covid-19. Dalších osm pak evidovalo po jednom. Naopak nejrozšířenější je koronavirus v hlavním městě. Následuje okres Olomouc, což je dáno epidemií v uzavřených městech Uničov a Litovel.

Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic (KHS), které začaly zveřejňovat počty nakažených alespoň po okresech. Do větších detailů ale s odvoláním na ochranu osobních údajů nechtějí jít. Politici a úředníci se bojí reakce sousedů nakažených a případného „lynče“.

Odvaha pod palbou

Odvážní byli hygienici jen ve Zlínském kraji. V pátek odpoledne zveřejnili počty nemocných po jednotlivých obcích. Po pár hodinách ale seznam museli stáhnout, jelikož se tento postup nezamlouval nadřízenému ministerstvu zdravotnictví.

Zcela odlišný přístup přitom zvolilo například sousední Slovensko. Tamní úřady samy publikují mapy s počty infikovaných i v malých obcích. Žádné případy násilí kvůli tomu doposud policisté nezaznamenali.

Proč se čísla liší

Když se sečtou čísla od hygieniků ve všech okresech České republiky, dostaneme se na číslo 1165 nakažených (k úternímu ránu).

Nicméně ve stejný čas už ministerstvo zdravotnictví hlásilo podstatně více nemocných, konkrétně 1289 infikovaných.

Kde se bere tento zhruba desetiprocentní rozdíl v počtu nakažených?

„Hlášení krajských hygienických stanic uvádí nálezy po provedené verifikaci, která vyžaduje jistý čas. Z tohoto důvodu jsou tyto počty mírně nižší než celkové aktuální počty pozitivních nálezů, které zahrnují i nálezy z laboratoří,“ vysvětluje ministerstvo na stránce statistik. Zjednodušeně řečeno – celková číslo jsou vyšší a „rychlejší“, jelikož jsou v nich zahrnuty i výsledky ze soukromých laboratoří. Teprve se čeká na to, zda budou tyto výsledky oficiálně potvrzeny.

I tak je třeba brát čísla s rezervou. Například pražská hygiena hlásila v pondělí večer 374 nakažených. Ale v datech ministerstva (která mají vycházet právě z údajů hygieniků) bylo u Prahy v úterý ráno vykazováno 201 případů a v úterý večer 233 nakažených.