Povinné očkování se v Česku nařizovat nebude, oznámila včera budoucí vládní koalice. Pohled na čerstvá data, která začal zveřejňovat Ústav zdravotnických informací a statistiky, nicméně ukazuje, že dojít si pro vakcínu skutečně dává smysl.

Z údajů o podzimní vlně pandemie, které Deník detailně zanalyzoval, vyplývá, že očkování chrání před nákazou, hospitalizací i případným vážným stavem na JIP lidi ze všech sledovaných věkových skupin.

Vakcíny fungují. Skutečně?

Jeden příklad za všechny: v týdnu do neděle 21. listopadu bylo s koronavirem hospitalizováno 1080 lidí z nejohroženější věkové skupiny nad 80 let. Z nich 459 nebylo očkováno vůbec či neměli vakcinaci dokončenou. Vedle nich v nemocnicích leželo i 621 očkovaných.

Vyvozovat z toho, že vakcíny nefungují, jelikož v absolutním počtu bylo hospitalizováno víc očkovaných než neočkovaných, by bylo chybou. Proč?

Protože bez dokončeného očkování žije v Česku 71 tisíc seniorů nad 80 let, ale plně očkovaných jich je mnohem víc, konkrétně 377 tisíc. Když se tedy přepočítá počet hospitalizovaných k počtu lidí v jednotlivých skupinách, ukáže se, že šance, že v nemocnici skončí neočkovaný senior nad 80 let, je zhruba čtyřikrát vyšší.

Ještě jinak řečeno: kdyby vakcinace nefungovala, minulý týden by v nemocnicích leželo přes 2400 očkovaných seniorů ve věku nad 80 let.

Smrt si vybírá

Špatné zprávy pro neočkované přicházejí i z konkrétních nemocnic. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák zveřejnil přehled nejtěžších covidových pacientů z Fakultní nemocnice Ostrava. „Dohodli jsme se s krajským koordinátorem intenzivní péče na zveřejnění. Myslím, že to je dostatečně výmluvné,“ uvedl hejtman.

Z šestnácti pacientů byl pouze jediný očkovaný, ostatních patnáct si pro vakcínu nedošlo. Nejmladšímu neočkovanému napojenému na mimotělní oběh bylo pouhých 27 let.

Ještě horší situace panuje v nemocnicích nedalo za hranicemi v německém Sasku. Pokud budou muset lékaři rozhodovat mezi dvěma pacienty, na kterého zbude poslední lůžko na JIP, vyberou si očkovaného. „Neočkovaný člověk má jen malou šanci na přežití, pokud musí být ventilován,“ varoval Erik Bodendieck, prezident saské lékařské komory.