Lepšící se situaci covidu-19 nezvrátilo ani nedávné rozšíření nákazy v Mariánských Lázních. „Epidemiologická situace je lepší a lepší. Máme po několik dní méně než 50 nebo 60 pozitivních záchytů,“ potvrdil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Za dobrými čísly se neskrývá nedostatečné testování. Jen za úterý hygienici provedli téměř 8700 testů, což představuje druhý nejvyšší počet vůbec.

Jak ustupuje nákaza

K pochopení současného vývoje epidemie už přestalo stačit sledovat celkový počet případů, který od prvního dne logicky roste. Mnohem výmluvnější je křivka udávající, kolik obyvatel Česka je aktuálně nakažených. Ta se zastavila na Velikonoční pondělí těsně pod hranicí 4,9 tisíce případů. Poté začala pomalu a s drobnými výkyvy klesat. Nyní je tak v zemi 4,3 tisíce lidí s potvrzeným koronavirem v krvi, zatímco počet těch, kteří se viru zbavili, se blíží třítisícové hranici.

Co tyto počty znamenají? V průměrném 30tisícovém okresním městě velikosti Písku, Trutnova nebo Kolína nyní žije 12 osob s koronavirem, zatímco osm se jich už z choroby covid-19 zotavilo a nejvýše jeden obyvatel města jí podlehl. Pokud bude současný trend pokračovat, už ve druhé polovině května bude více vyléčených než nakažených.

Úspěšné Česko

Česko se tak zařadilo mezi úspěšnější evropské státy, kde je pandemie na ústupu. Už na začátku dubna se to podařilo Švýcarsku a Rakousku, následně došlo k obratu také v Německu. V německy mluvících zemích v současnosti přibývají zotavení třikrát rychleji než infikovaní.

Povzbuzující statistiky přicházejí v posledních dnech i ze zemí, kam se virus rozšířil později, jako je například Chorvatsko. Naděje svítá dokonce i Italům a Španělům, mezi nimiž si koronavirus dosud vyžádal nejvíce obětí. Letošní dovolená u moře tak nemusí být ani pro Čechy utopií.

Přesto je ještě nemálo zemí, které nemají ani v prvním kole boje s virem vyhráno. Z evropských k nim patří například Belgie, která drží smutný rekord v počtu úmrtí na milion obyvatel. Světlo na konci tunelu zatím jen vyhlížejí také Rusko a nejpostiženější země světa – USA.