Celodenní rodinné vstupné na tuzemská koupaliště se ve dvou třetinách případů pohybuje do tří set korun. V málokteré oblasti ale panují takové cenové rozdíly jako právě v letním koupání. Zatímco některé bazény provozované malými městy se spokojí se stokorunou, komerční akvaparky si za své služby účtují až čtyřciferné vstupné.

Vysoké vstupné je v případě akvaparků často způsobené tím, že na rozdíl od městských plováren nerozlišují mezi zimní a letní sezónou. Čestlický Aquapalace, Aquaforum v Mariánských Lázních, Aquapark Špindl, termály ve Velkých Losinách a především pasohlávecký Aqaland Moravia si tak bez ohledu na roční období v případě čtyřčlenné rodiny řeknou o více než tisícovku.

Děti zdarma? Pouze někde a jen některé

Přitom hranice mezi akvaparky a velkými koupališti s mnoha atrakcemi, jako jsou třeba plzeňský bazén na Slovanech nebo plavecký stadion v Praze-Podolí, bývá tenká. Skromnější zájemci o letní osvěžení tak mohou značně ušetřit. Celá rodina se může vykoupat za pouhou stokorunu například v Adamově, Raspenavě, Podbořanech nebo Nýřanech. A například v říčních lázních v Jaroměři se mohou otužilci smočit i zcela zdarma.

V cenících koupališť se také značně liší věkové hranice pro zlevněné či bezplatné vstupné. Zatímco třeba v Hluboké nad Vltavou či Mladé Boleslavi mají senioři nad 70 let vstup zdarma, akvapark v Klášterci nad Ohří nabízí jen jeden typ vstupného bez ohledu na věk. Na písecké plovárně u Sv. Václava je rozhodujícím kritériem pro bezplatný vstup, zdali je dítě v kočárku, v Uničově se musí vejít pod blíže nedefinovanou „rysku“.

Zavřeno kvůli nákaze

Ne všechna koupaliště letos otevřou. Většinou je na vině koronakrize. To je případ například plováren v Duchcově nebo ve Vítkově. Jinde počet návštěvníků přísně regulují. V karlovarské KV Aréně proto zrušili celodenní vstupné a nabízejí jen dvouhodinové bloky.

V některých městech dokonce letní koupaliště schází úplně. Mezi ta největší patří Teplice, Česká Lípa, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov, Český Krumlov, Rumburk či Semily.