Počet Čechů, kteří se aktuálně léčí s koronavirem, překročil před víkendem hranici 50 tisíc. Je jich tedy zhruba jedenáctkrát více než při jarní špičce epidemie. A čísla dál rostou. Bez nadsázky lze říci, že nemoci covid-19 není ušetřen žádný kout republiky. Aktuálně nemocné v současnosti hlásí ve všech 206 takzvaných „malých okresech“ neboli obcích s rozšířenou působností (ORP).

Nejhorší situace v přepočtu na obyvatele v současnosti panuje v okolí Votic na Benešovsku, v Uherském Hradišti a v Praze.

Vyplývá to z oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví, které nově začalo na svých stránkách zveřejňovat i údaje za všechny ORP, a to den po dni od prvního zaznamenaného případu.

Jarní „kopeček“…

Datová redakce Deníku na základě těchto čísel zrekonstruovala jednotlivé fáze šíření koronaviru ve všech 206 „malých okresech“ napříč republikou.

První velký výkyv v aktuálně nakažených přepočítaných na počet obyvatel zaznamenala na přelomu března a dubna Litovel. Hygienici ji dokonce uzavřeli do dvoutýdenní izolace.

Následně se problém přelil na druhou stranu republiky do Domažlic a okolí, odkud jezdili pendleři pracovat do sousedního Německa.

První vlna – alespoň co se týče nejvyššího počtu aktivních případů – kulminovala v celé republice 11. dubna. Určitě není bez zajímavosti, že i v tento den existovalo v celé zemi 18 obcí s rozšířenou působností, na jejichž území nebyl ani jeden aktuálně nakažený.

Situace se poté zlepšovala až do začátku června, kdy počet aktivních případů klesl na 1275 lidí (nejnižší číslo mezi první a druhou vlnou). V tu chvíli 91 ze 206 obcí s rozšířenou působností hlásilo, že jsou aktuálně „bezcovidovou zónou“.

Pro grafiku ve vysoké kvalitě klikněte zde.

Zdroj: Deník Data / J. Rusek a A. Vojíř

Pro grafiku ve vysoké kvalitě klikněte zde.

… a podzimní skok

Poté již začala mapa nakažených v celé republice červenat. S problémy se potýkal především Moravskoslezský kraj, kde hned čtyři obce v čele s Karvinou patřily k nejvíce postiženým v zemi.

Od září pak začaly křivky téměř ve všech obcích připomínat „hokejky“. Tedy čísla aktivních případů vystřelily na rekordní hodnoty.

Průběh onemocnění je nyní u velké většiny nakažených mírný či bezpříznakový, vzhledem k vysokým absolutním číslům by ale nebylo rozumné koronavirovou nákazu bagatelizovat.