Tamní obyvatelé jsou s prostředím, ve kterém žijí, velmi spokojení. Objektivně se mohou ve srovnání s ostatními regiony cítit velmi bezpečně. A atraktivita vysokých škol, počítaná podílem studentů studujících na vysokých školách ve „svém“ kraji, je tam vůbec nejvyšší.

To jsou jen některé z mnoha důvodů, proč Zlínský kraj zvítězil v letošním ročníku srovnávacího průzkumu Místo pro život.

V něm analytická agentura Datank hodnotí statistiky získané z nezávislých zdrojů, údaje vycházející z průzkumu mezi 2320 obyvateli a zohledňuje pohled podnikatelů z výzkumu Město pro byznys. Mediálním partnerem projektu je Deník.

Nízká kriminalita i nezaměstnanost

„Co se týče kriminality, počty trestných činů v přepočtu na tisíc obyvatel jsou ve Zlínském kraji velmi nízké. V regionu je rovněž velmi nízká nezaměstnanost. Obyvatelé mají k dispozici také dostatek zubařů i lékáren,“ říká ke Zlínsku za organizátory průzkumu David Pavlát.

V čem naopak kraj nejvíce pokulhává?

„Na chvostu mezi regiony je v oblasti spolkové činnosti. Nejrůznějších sdružení, nadací a obecně prospěšných společností je tam opravdu málo,“ dodává Pavlát.

Dvojka a trojka

Druhým nejpřívětivějším regionem je Kraj Vysočina. Vynikajících výsledků dosahuje v případě bydlení. Ceny nájmů jsou tam vůbec nejnižší, stejně tak je to s náklady na bydlení v porovnání s průměrnými příjmy. Studenti tam dosahují výborných výsledků u maturit. Na Vysočině je rovněž dostatek zeleně.

Bronzovou příčku pak obsadil Jihomoravský kraj. Zabodoval například v oblasti zdravotnictví – lékařů i zubařů je zde dost, stejně jako lékáren a nemocničních lůžek. A co je podstatné – i tamní lidé jsou s podmínkami pro život na jižní Moravě velmi spokojeni.