Kde se daří stavět nové byty a domy, a přitom tam lidé neplatí přemrštěné ceny za bydlení? Který region má hustou silniční síť s řadou čerpacích stanic? A kde jsou domácností ve velkém připojeny jak k internetu, tak ke kanalizaci? Odpovědi i na tyto otázky hledal srovnávací výzkum Místo pro život 2021 v rámci nejširší kategorie Rozvoj infrastruktury.
Přestože celkové výsledky výzkumu budou zveřejněny až v listopadu, vítěz v tomto dílčím – ale důležitém – ukazateli je znám už nyní.
„Dobrými výsledky v široké paletě kritérií, která zařazujeme do kategorie infrastruktura, si první místo zajistil Jihočeský kraj,“ prozradil David Pavlát, mluvčí Místa pro život.
Hodně pošt, benzinek i minipivovarů
„Na jihu Čech je dost silnic i čerpacích stanic. Počet pošt v přepočtu na sto tisíc obyvatel je tam dokonce ze všech krajů nejvyšší,“ vyjmenovává Pavlát.
Ceny bytů, domů i nájmů jsou v regionu relativně nízké, počet vydaných stavebních povolení vysoký. O rozvoj bytové infrastruktury je tak i do budoucna postaráno.
„Příznivce tradičního českého nápoje zajisté potěší i nadprůměrný počet minipivovarů,“ dodává Pavlát.
Na druhém místě se letos v kategorii Rozvoj infra-struktury umístil Karlovarský kraj. Třetí příčku obsadila Vysočina, která tak obhájila bronzovou pozici z loňského roku.
Srovnávací výzkum: jedenáctý ročník
Srovnávací výzkum Místo pro život, jehož je Deník mediálním partnerem, hodnotí kvalitu života v jednotlivých krajích již pojedenácté v řadě.
Projekt srovnává desítky statistických ukazatelů. Součástí hodnocení je také dotazníkové šetření mezi obyvateli jednotlivých krajů zaměřené na spokojenost s životními podmínkami.
V hodnocení tedy nehrají roli pouze „tvrdá“ statistická data, ale také preference obyvatel.