Cesta k hranici hlavního města zabere autem jen pár minut. Do samotného centra Prahy se člověk hromadnou dopravou dostane do tři čtvrtě hodiny. Není tak divu, že se středočeská obec Zlonín rozrůstá a novostavby v jejím katastru lákají další a další mladé rodiny s dětmi.

I díky tomu se Zlonín stal obcí s nejnižším průměrným věkem obyvatel v celé České republice. Necelé tisícovce tamních občanů je v průměru 30,7 roku. Předstihli tak i šampiona předchozích let, středočeskou Chýni s průměrným věkem 31,4 roku.

Příliš rychlý růst

„Zřejmě nebudeme jen nejmladší obcí, ale i největším skokanem v počtu obyvatel,“ komentuje statistiku zlonínský starosta František Polák. Za posledních deset let se totiž populace obce rozrostla skoro třikrát.

To s sebou ale přináší i řadu problémů. Například přestává stačit kapacita školky. Obec se rozhodla postavit novou, změnila proto územní plán ve prospěch občanské vybavenosti, nicméně jeden z vlastníků pozemků ho napadl.

„Snažíme se o spolkový život, pořádáme masopust, vánoční trhy, byl založený klub seniorů, snažíme se dát komunitu dohromady. Ale chybějí prostory,“ lakonicky konstatuje starosta Polák.

Prstence kolem měst

Bydlení v dosahu větších měst láká mladé lidi i v dalších koutech České republiky. Nicméně mezi tři okresy s nejmladšími obyvateli patří ty, které jako prstenec objímají Prahu a Brno.

Krajem s nejnižším průměrným věkem je pak ten Středočeský, následovaný hlavním městem Prahou, Ústeckým a Libereckým krajem.

Stárnoucí periferie

Místa, která naopak postupně vymírají, se nacházejí na periferiích. Ať už se jedná o oblasti při hranicích celé republiky, nebo jednotlivých krajů.

Nejstarší obcí v Česku je Vysoká Lhota na Pelhřimovsku, ležící nedaleko hranic Vysočiny a Jihočeského kraje. Tamním čtrnácti obyvatelům je v průměru 66,4 roku.

Druhé místo obsadila obec Minice na Písecku s třicítkou obyvatel s průměrným věkem přes jednašedesát let.

Z pohledu okresů žijí v průměru nejstarší obyvatelé u hranic republiky – jedná se o okresy Jeseník, Klatovy a Karlovy Vary.