Alespoň první dávku vakcíny proti covidu dostaly přes tři miliony Čechů, tedy více než třetina dospělých. Kdybychom očkování přirovnali k maratonu, těsně jsme minuli značku poloviny závodu (cílový stav je naočkovat aspoň sedm z deseti dospělých), jenže ta drsnější část běhu nás teprve čeká.

Starší Češi vzali vakcinaci zodpovědně. V seniorských věkových skupinách jsou naočkovány (nebo čekají na přidělení termínu například u praktického lékaře) více než tři čtvrtiny obyvatel.

Nyní by se pro vpich měly vydat mladší ročníky. Mezi nimi je ale vyšší podíl těch, kteří se k vakcinaci staví vlažně, či ji přímo odmítají.

Nejvíce dávek zatím dostali Středočeši

Vedle zmíněných více než tří milionů naočkovaných čeká dalších skoro devět set tisíc čtyřicátníků a starších na termín či samotný vpich.

„Celkem se očkování účastní 4 068 079 osob, tedy 38 procent ze všech občanů,“ uvedlo včera v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

Co se týče množství rozdaných dávek, tak to v posledních týdnech rostlo. Rekord drží minulý čtvrtek, během kterého dostalo vakcínu 90 266 lidí.

Nejvyšší počet injekcí se doposud rozdal v Praze. Jelikož ale do hlavního města jezdí pro vakcíny i obyvatelé jiných krajů, nejvíc dávek obdrželi lidé s trvalým bydlištěm ve středních Čechách.

Samotní Pražané jsou v absolutním počtu vpichů druzí, třetí jsou pak obyvatelé jižní Moravy.

Český výkon stačí jen na evropský podprůměr

Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale Česko rozhodně nepatří k premiantům. Například Velká Británie už naočkovala alespoň první dávkou více než polovinu populace (včetně dětí a nezletilých).

K této metě se blíží i Maďarsko, které ale občanům rozdává i čínské a ruské vakcíny, které evropské úřady stále neschválily.

Česko s třiceti procenty naočkované populace je na tom sice lépe než sousední Slovensko či oblíbený cíl tuzemských turistů Chorvatsko, zaostává ale nejen za ostatními sousedy, ale i za průměrem zemí Evropské unie (třiatřicet procent).

Bez zajímavosti není situace v Rusku. Tamní vláda sice nabízí vakcínu Sputnik V vládám po celém světě, ale naočkovanou nemá ani desetinu vlastních obyvatel.