Přes čtvrt milionů Čechů dostalo do pondělního večera v České republice alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru. Konkrétně se jednalo o 260 615 lidí. Přes 105 tisíc z nich odešlo i s druhou dávkou. Kde v republice aktuálně žije nejvíc naočkovaných?

Deníku se díky podrobným celorepublikovým datům zveřejněným na stránkách Středočeského kraje podařilo porovnat počty vakcín podaných v jednotlivých krajích s počtem naočkovaných dle jejich trvalého bydliště.

Nejvíce dávek bylo prozatím podáno v Praze. Ale jen sedm z každých deseti naočkovaných v hlavním městě jsou Pražané. Další dva z každé desítky byli obyvatelé ze středních Čech a jeden z dalších krajů republiky.

Konkrétně: v Praze byla první vakcína podána 66 778 lidem, ale jen 46 103 z nich byli zároveň obyvatelé metropole. (Dalších 2800 lidí s trvalým bydlištěm v hlavním městě vakcínu dostalo v jiných koutech republiky.)

A tak zatímco Středočeský kraj je v počtu podaných vakcín až čtvrtý v zemi, jeho obyvatelé jsou po Pražanech v absolutním počtu druzí nejproočkovanější. Ze 30 tisíc Středočechů alespoň s první vakcínou jich totiž více než 12 tisíc zajelo za vpichem do metropole.

Cestuje se – ale již mírněji – i mezi dalšími kraji. Třeba do Královéhradeckého kraje pro první vakcínu vyrazilo už 1072 Pardubičanů. Opačným směrem zamířilo mnohem méně Hradečanů (238).

V přepočtu na obyvatele zůstává nejproočkovanějším regionem Praha (3,7 % lidí) před Jihočeským a Olomouckým krajem (po 2,5 %). Naopak nejhůře je na tom Ústecko (1,3 %).