Už dvě malé obce v Česku, Lesní Jakubov na Třebíčsku a Čilá na Rokycansku, hlásí, že mají vakcínou proti covidu naočkovány všechny obyvatele starší šestnácti let. Naopak ve Vyškovci na Uherskohradišťsku, který leží na hranicích se Slovenskem, je to pouhých 17 procent.

Na těchto vesničkách lze názorně ilustrovat, jak postupuje vakcinace v Česku: Obce ve vnitrozemí hlásí nadprůměrný zájem obyvatel. V malých sídlech především v pohraničí lze naopak najít nejmenší podíl naočkovaných.

Mezi kraji nejnižší čísla vykazují Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Nejlépe jsou na tom naopak Středočeský kraj a Vysočina.

Celkem si v Česku alespoň pro první dávku došlo skoro 5,9 milionů lidí. Dalších 350 tisíc má zarezervovaný termín v nejbližších dnech či na jeho přidělení čeká.

O prázdninách ale zájem o očkování citelně ochladl. Pro první dávku si v posledních týdnech chodí méně než deset tisíc lidí denně. V květnu to bývalo i osmkrát více.

K tomu, aby se v Česku projevila kolektivní imunita, je třeba podle odborníků proočkovat nejméně sedmdesát procent populace, na to by bylo nutné rozdat vakcíny zhruba dalšímu milionu a čtvrt lidí.

Jen slabou útěchou může být, že protilátky v těle zřejmě má i zhruba sedm set tisíc lidí, kteří podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky nemoc prodělali, ale očkovat se nenechali. Kvůli novým mutacím koronaviru totiž bude zřejmě nutné usilovat o naočkování více než zmíněných sedmdesáti procent obyvatel.