Už téměř týden jsou kvůli šíření koronavirové nákazy uzavřené okresy Trutnov, Cheb a Sokolov. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve středu nevyloučil, že by k nim mohly přibýt další.

„Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v uzavřených okresech. Nelze proto vyloučit, že bychom takto pokračovali i v dalších lokalitách,“ oznámil Blatný.

Deník u této příležitosti zanalyzoval, jak se vyvíjela nákaza ve všech tuzemských okresech za celou dobu pandemie. Které okresy jsou nyní nejohroženější, kde se čísla blíží těm v zavřených regionech?

Kdo je na řadě

Zmíněná trojice uzavřených okresů je na tom i nadále nejhůře ze všech. Počet lidí, kteří se v posledních sedmi dnech nově nakazili, v nich převyšuje tisícovku na každých sto tisíc obyvatel.

Nad tuto hranici se do úterního večera přehouply ještě další dva regiony. A to Tachov v Plzeňském kraji a Náchod v Královéhradeckém.

A právě o západních Čechách hovořil Blatný jako o problematické oblasti. „Tento týden byl ve hře i jeden z okresů Plzeňského kraje,“ prozradil Blatný detaily z diskuse o případném uzavírání dalších okresů.

Konkrétní region nechtěli ani ministr, ani plzeňská krajská hygiena komentovat. Nicméně nakonec Blatný na středečním odpoledním jednání sněmovního zdravotnického výboru přiznal, že se jednalo o zmíněné Tachovsko.

Zavřené celé Česko

V desítce okresů s nejvyšším nárůstem počtu nakažených za posledních sedm dní jsou všechny tři z Karlovarského kraje, tři z Královéhradeckého kraje, dva z Plzeňského a po jednom z Libereckého a Středočeského kraje.

Situace ale není dobrá ani v České republice jako celku. Za posledních sedm dní se nově nakazilo 530 obyvatel na každých sto tisíc Čechů. Naproti tomu v sousedním Německu se jedná jen o 57 nově nakažených na sto tisíc tamních obyvatel.

Není tak divu, že nás západní sousedi „uzavřeli“ prakticky stejně jako tuzemské úřady prozatím zakázaly cestování přes hranice tří nejpostiženějších okresů.