Lidé si možná už příští týden znovu zajdou na pivo do hospody. A rodiče pořídí dětem zimní oblečení přímo v obchodech. Česká republika totiž směřuje k vyhlášení nižšího stupně epidemické pohotovosti.

V pondělí, poprvé od 6. října, klesl denní index rizika na úroveň tři. A držel se tam i v úterý, ve středu a ve čtvrtek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný přitom v minulých dnech opakovaně prohlásil, že při pokračujícím příznivém vývoji by vláda mohla už od začátku příštího týdne oficiálně vyhlásit zmírnění opatření proti šíření covidu.

Přechod na třetí stupeň pohotovosti by znamenal krom otevření restaurací a více obchodů také například konec zákazu nočního vycházení.

Před měsícem fialovo

Deník při této příležitosti zanalyzoval denní vývoj indexu rizika od začátku října. A to jak v celé České republice, tak v jednotlivých krajích i okresech.

Data ukazují, že nejhorší situace panovala v zemi před necelým měsícem, konkrétně 27. a 28. října, kdy se index rizika v celém Česku vyšplhal na dosavadní nejvyšší hodnotu, konkrétně 89 bodů z maximálních 100.

Zmíněného 27. října se navíc obarvily do fialova i všechny kraje a okresy. Jejich indexy rizika bez výjimky odpovídaly nejvyššímu, tedy pátému stupni.

Sedm okresů se dokonce dle výpočtů ministerstva zdravotnictví dostalo ve druhé polovině října na maximální možnou hodnotu indexu, na stovku. Šlo hlavně o části Plzeňského kraje.

Směrem k oranžové

Ve čtvrtek se naopak Moravskoslezský kraj a Praha nacházely už jen ve třetím, tedy oranžovém stupni indexu rizika. Na úrovni okresů se do oranžova zbarvilo sedmnáct regionů a nejlepší skóre měla se 42 body Praha-západ.

V úterý byly ve třetím stupni navíc i střední Čechy a Liberecký kraj. Ty ale ve středu opět těsně skočily do čtvrtého, tedy červeného stupně rizika.

Ministr vnitra Jan Hamáček proto po jednání krizového štábu uvedl, že i z tohoto důvodu není pondělní přeřazení České republiky do třetího stupně protiepidemické pohotovosti ještě stoprocentně jisté.

Zdroj: Deník Data / Jakub Rusek a Aleš Vojíř