Registrace k očkování občanů mladších 80 let se odsouvá z důvodu snížení dodávek vakcín, varuje lakonicky červený nápis na stránkách ministerstva zdravotnictví. Resort nyní oznámil, že by se od počátku března mohli začít přihlašovat alespoň lidé nad 70 let.

Deník u této příležitosti zanalyzoval, kolik se již podařilo proočkovat seniorů z věkové kategorie nad 80 let, která je nejvíce ohrožena těžkým průběhem onemocnění covid-19. Ukázalo se, že alespoň první dávku zatím dostalo jen necelých 113 tisíc z nich. Tedy zhruba čtvrtina ze všech.

A objednávání nadále drhne. „Tátovi žijícímu v severních Čechách zrušili už dva termíny na první dávku,“ svěřil se Deníku syn Pavel C. „Nejprve měl jít počátkem února, ale z očkovacího místa mu volali, že nemají dávky a přeobjednali ho na šestnáctého února. Týden před tímto termínem však zrušili i toto očkování s tím, že má vyčkat na telefonát. Nikdo však s nabídkou třetího termínu zatím nevolal.“

Ministr zdravotnictví Jan Blatný po pondělním zasedání vlády uvedl, že všichni lidé nad 80 let by měli být naočkování do konce března.

Z platné očkovací strategie vlády vyplývá, že v polovině února mělo být rozdáno už zhruba 680 tisíc dávek. Realita k pondělnímu večeru ale činila 466 578. Je tedy zhruba o třetinu nižší, než si původně vláda plánovala.

Stát by rád proočkoval 70 procent veškeré populace.

Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v zemi, to je o čtyři procentní body více než na přelomu loňského a letošního roku, vyplynulo z průzkumu projektu Život během pandemie.