Devět z každých deseti Čechů nosí v současné koronavirové době roušky. Nicméně jen každý čtvrtý si je nasadí, protože je přesvědčen, že jsou důležitou zbraní proti šíření nákazy. Každý pátý je sice vezme, ale o jejich funkčnosti pochybuje, vyplývá z velké ankety Deníku mezi čtyřmi tisíci respondenty. Každý desátý pak uvádí, že roušky nenosí, jelikož si myslí, že nepomáhají.

Podobně rozdělení jsou Češi, Moravané a Slezané také v otázce očkování proti koronaviru. Více než polovina, konkrétně 58 procent, respondentů ankety rovnou říká, že nejsou ochotní nechat si v budoucnu vakcínu píchnout.

Čtvrtina by se očkovat nechala, ale jen pokud by ji dostala zdarma. Pouze každý pátý je pak ochotný si za očkovací látku i zaplatit.

Co Deník zajímalo

Nejen otázky týkající se zdraví ale Deník v rámci ankety zajímaly.

„Pátrali jsme po tom, jak koronavirus změnil českou společnost. Jsme solidárnější a vnímavější vůči svému okolí než před rokem? Jak v boji s pandemií obstáli jednotliví politici, zdravotníci, učitelé či vedení krajů? Do čeho lidé během lock-downu investovali a na čem naopak šetřili?“ vyjmenovává šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička.

Výdaje vs. úspory

Ukázalo se například to, že stouply útraty Čechů za zdraví, nákupy potravin na doma, výdaje za bydlení a vybavení domácnosti.

Třetina rodičů školáků pak musela sáhnout do peněženek i kvůli počítačovému vybavení, aby se jejich děti mohly vzdělávat online.

Naopak nejvíce lidé šetřili na (zahraničních) dovolených, kultuře, jídle a pití v restauracích a na oblečení.

I na neveselé realitě posledních měsíců se ale dají najít pozitiva, vzkazují čtenáři Deníku. Kladně hodnotí třeba to, že častěji chodili do přírody, měli čas na opravu či vylepšení domácnosti. A že si našli čas sami pro sebe.

Další díly seriálu:

Co nám covid vzal, co nám covid dal
8. 12. Škola online
9. 12. Dovolená a vouchery
10. 12. Zavřeni doma s rodinou
11. 12. Zdravotnictví online
12. 12. Hospody a rozvozy jídla
14. 12. Jak se změnil sport