V Českých Budějovický by chtěl žít každý, zní legendární věta z cimrmanovské hry Záskok. Výsledky průzkumu mezi 1250 lidmi ze všech koutů země, který v rámci projektu Místo pro život 2019 připravila analytická agentura Datank, ale ukazují, že lépe než Jihočechům se žije lidem v Královéhradeckém kraji.

Jsou nejspokojenější z celé republiky s péči o děti a vzděláváním, životním prostředím, rozvojem infrastruktury, bezpečností situací i volnočasovými aktivitami v jejich okolí.

„Po Pražanech jsou obyvatelé Královéhradecka druzí nejspokojenější s pracovními podmínkami a po Jihočeších se zdravotnictvím,“ říká za organizátory srovnávacího výzkumu Místo pro život Petr Lutonský.

Nejedná se o žádný jednorázový výkyv z roku na rok. Všeobecná spokojenost respondentů z Královéhradeckého kraje vynesla region na první místo i v loňském roce.

Místo pro život. Názory obyvatel.Zdroj: Deník Data

Pro zvětšení infografiky kliknětě na fotku.

Druzí a třetí

Ani s Českými Budějovicemi zmíněnými v úvodu to ale není vůbec špatné. Jihočeši se totiž v rámci průzkumu ukázali jako druzí nejspokojenější obyvatelé Česka.

Opět platí, že se optimisticky vyjadřovali o většině zkoumaných kategorií. Mírně skeptičtí byli jen k místním pracovním podmínkám. V jejich hodnocení se Jihočeský kraj umístil na páté příčce.

Na celkovou třetí příčku napříč všemi hodnocenými kategoriemi vynesli svůj region odvěcí rivalové Královéhradečanů, obyvatelé sousedního Pardubického kraje.

Pokusy a minusy

Respondenti z celé republiky byli letos nejspokojenější s rozvojem infrastruktury – do této kategorie náleží nejen nejen budování a kvalita komunikací, ale třeba i vodovodní a kanalizační síť.

Pozitivně hodnotili také oblast ekologie a životní prostředí.

Naopak největší starosti dělají lidem v regionech pracovní podmínky. Například na Ústecku a Karlovarsku je s nimi spokojena méně než polovina lidí. (ai)