Sebepreciznější plánování letní dovolené dokáže zhatit jediná věc: mizerné počasí. Své o tom vědí nejen plážoví turisté, ale i vodáci a táborníci. Kdy si má člověk vzít dovolenou, aby „to vyšlo“? Datová redakce Deníku se pokusila odpovědět na tuto věčnou otázku s využitím meteorologických údajů portálu Open-meteo.com za poslední tři dekády.

První část odpovědi je nabíledni: Jistotu teplého a slunečného počasí v Česku nemáte nikdy. I v tom nejsušším týdnu, kterým je předposlední týden v srpnu, napršelo v průměru 2,6 milimetru denně. Rozdíly mezi jednotlivými dny, týdny a dekádami jsou přesto zřetelné.

Horký přelom prázdnin

Nejchladnější období nepřekvapí. Je jím samotný závěr prázdnin, kdy průměrná teplota vzduchu padá pod 17 stupňů Celsia. Překvapivé je, že za ním následuje druhý týden v červenci. Ten je navíc vůbec nejdeštivějším týdnem obou letních měsíců. Kritický je zejména 8. červenec se srážkovým průměrem 5,3 milimetru.

Česko čekají tropické teploty. Ochladí se až v pátek. Ilustrační snímek
Česko čeká horký týden s tropickými teplotami. Místy se objeví i silné bouřky

Meteoroložka Dagmar Honsová si zpracovala vlastní statistiku dokonce za posledních šedesát let. V hlavních zjištěních se s Deníkem shoduje – nejtepleji bývá v polovině prázdnin, nejdeštivěji na jejich začátku. Doporučení, kdy si vzít dovolenou, pak rozdělila podle toho, komu jsou určena.

Pěkné počasí? Jak pro koho

„Pro vodáky platí, že čím dříve, tím lépe, protože průtoky jsou na začátku července lepší než na konci prázdnin a kánoe tolik nedřou o kameny,“ radí Honsová.

Pod stan by vyrazila spíše v červenci, protože po svaté Anně (26. července) už bývají noci chladné. „Na návštěvy hradů a zámků, případně na takovou tu pohodovou dovolenou bych se vypravila až koncem srpna, kdy už bývají nejvyšší denní teploty snesitelnější,“ uzavírá Honsová.

Ilustrační snímek
Česko zaznamenalo první tropický den roku. O měsíc později než loni

Ti, kteří si chtějí v létě užívat hlavně tepla a slunce, si přijdou na své v Chorvatsku. Ve Splitu se průměrné denní teploty pohybují po většinu prázdnin nad 25 stupni Celsia a oproti většině míst v tuzemsku jsou zde dešťové kapky mnohem vzácnější. Avšak ani tato jistota není stoprocentní. Podle meteorologů budou letos v Chorvatsku bouřky mnohem častější než obvykle.