Když Jevgeniji začala nad hlavou létat ruská letadla a neustále slyšela zvuk sirén, sbalila žena z ukrajinského města Kamjanske své tři dcery a vydala se na útěk před válkou. Spolu s osmnáctiletou Valerií, čtrnáctiletou Veronikou a čtyřletou Nikolajevnou zamířily přes Polsko do České republiky, kde žije část jejich rodiny.

Jevgenija s dcerami se tak zařadila mezi 150 tisíc Ukrajinců, kteří už podle odhadů ministerstva vnitra utekli před válkou do Česka. Přes devadesát tisíc z nich si do úterního večera stihlo obstarat speciální víza.

Situace na polsko-ukrajinské hranici.
Vyděšené tváře, plačící děti. Jak vypadá cesta na burzu lidských životů

Až čtvrt milionu

Většina z uprchlíků jsou ženy s dětmi. „Z celkové populace je pětapadesát procent dětí. Z dospělé populace tvoří osmdesát procent ženy,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Česko je podle něj schopno poskytnout základní komfort včetně ubytování zhruba čtvrt milionu lidí z válkou postižené země.

Že počty uprchlíků budou dál růst, je jasné i podle premiéra Petra Fialy. „Česká republika je pro ně jazykově a geograficky blízká. Mají zde příbuzné i známé,“ řekl.

Práce v zemědělství

Vláda včera schválila, že lhůta pro registrací příchozích z Ukrajiny se prodlouží ze tří na třicet dnů.

Ti, kteří dostanou víza, by pak měli mít možnost sehnat práci za stejných podmínek jako Češi. „V České republice máme přes 350 tisíc volných míst. Otvíráme jim pracovní trh bez dalších podmínek, aby mohli začít pracovat a živit děti,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Práci by mohli najít například v zemědělství. Tam se podle šéfa rezortu Zdeňka Nekuly nabízí až padesát tisíc pracovních míst.

Než práci získají, budou mít uprchlíci z Ukrajiny nárok na humanitární sociální dávku pět tisíc korun na osobu měsíčně.

Nevídaná vlna

Podle Úřadu vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky přešlo hranice do včerejška 2,2 milionu Ukrajinců.

Za dva týdny od počátku konfliktu se tak přemístilo téměř tolik lidí, kolik jich uteklo za deset let válek v bývalé Jugoslávii po rozpadu socialistického bloku. „V evropských podmínkách jsme něco takového za poslední léta nezažili, zejména rychlost odchodu lidí z Ukrajiny je obrovská,“ dodal Rakušan.