Tak výrazné zdražování nečekali ani ekonomové. Odhadovali sice, že ceny meziročně silně poskočily, ale včera zveřejněná inflace ve výši 5,8 procenta je překvapila.

A nejen je. I experti České národní banky počítali ve své čerstvé prognóze s nižším růstem cen.

Drahé bydlení…

Letošní říjnové zdražování je tak nejvyšší za posledních třináct let. Na výrazném zvýšení inflace se podepsaly především náklady na bydlení a také energie.

„Takzvané imputované nájemné, tedy náklady vlastníků, kam se promítají růst cen nemovitostí i rychle rostoucí náklady na rekonstrukce a údržbu bytů a rodinných domů, vzrostlo o 12,8 procenta,“ uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta. Zdražovaly i samotné nájemné, vodné a stočné, odvoz odpadu, elektřina, plyn či palivové dříví a uhlí.

… i zimní oblečení

Lidé se připlatili také za elektroniku i oblečení. Například pánské a dámské zimní bundy zdražily podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) za rok zhruba o čtvrtinu, dětské o více než třetinu.

Pokud česká rodina v těchto nových bundách vyrazí třeba na hory, musí počítat, že si připlatí za řadu dalších věcí: za ubytování i obědy v restauracích. A na výrazně víc je vyjde i natankování plné nádrže auta. „V dopravě ceny tlačí nahoru pohonné hmoty, které meziročně narostly o téměř 27 procent,“ uvedl David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.

Potraviny se držely

Na více peněz vyjdou i nejrozšířenější neřesti – tabák a alkohol. Například tuzemák je dražší skoro o šest procent, „dvanáctka“ v restauracích stojí v průměru už 42 korun.

Relativně příznivé zprávy hlásí statistici v případě potravin. Jejich cena se za poslední rok zvýšila v průměru jen o necelé procento.

Nicméně u jednotlivých položek, které si lidé dávají do nákupních košíků, se situace výrazně lišila. Třeba cukr v období předcházejícím vánočnímu pečení zdražil skoro o pětinu, máslo o 13 procent a mouka o desetinu. Jablka byla ale levnější o 17 procent a brambory o pět. „Průměrná cena brambor, 10,61 koruny za kilogram, byla nejnižší od února 2015,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.