Touha lidí z měst po samotě u lesa, chatičce nad řekou či chalupě na vesnici neutuchá. A žene ceny víkendových nemovitostí v České republice nahoru.
Průměrná chata či chalupa o zhruba sto metrech čtverečních postavená na 900metrovém pozemku se nyní nabízí za 1,271 milionu korun. Za poslední rok tak zdražila o 194 tisíc.
Vyplývá to z údajů, které pro Deník zpracovali provozovatelé inzertního webu a novin Annonce.
PRO ZOBRAZENÍ INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKY KLIKNĚTE ZDE.
PRO ZOBRAZENÍ INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKY KLIKNĚTE ZDE.
Čech pracující za průměrnou mzdu by si na takové víkendové bydlení našetřil za pět let. Tedy za předpokladu, že by neutratil jedinou korunu ze svých čistých příjmů – třeba za jídlo.
Ceny chat a chalup přitom letí nahoru rychleji než platy. Ještě před rokem by „průměrný“ zaměstnanec na běžnou nemovitost určenou k rekreaci vydělával o sedm měsíců kratší dobu.

Extrémní Krkonoše
Zájemci o víkendové bydlení si ve srovnání s loňským rokem nejvíce připlatí v Praze a Olomouckém kraji.
„Ceny rostly i v turisticky oblíbených místech, především v Krkonoších,“ poznamenává Lenka Černá, výkonná ředitelka Annonce.

„Chatu nebo chalupu v Krkonoších dnes v průměru pořídíte za 2,75 milionu. A to i přesto, že k ní budete mít až o čtvrtinu menší pozemek v porovnání s loňskou nabídkou,“ dodává Černá.
Deník si totiž nechal od Annoce srovnat ceny reálně nabízených chat – záměrně je nepřepočítával na „virtuální“ metry čtvereční. Data tak lépe vypovídají o skutečné nabídce víkendového bydlení v regionech.
Levnější Karlovarsko
Pokud zatoužíte po chatě či chalupě, musíte letos sáhnout do peněženky hlouběji ve většině krajů.
Což je dáno velkým zájmem kupujících.
„Počet prodaných rekreačních objektů v rámci celé republiky se za první kvartál zvýšil o pětinu,“ říká realitní makléř Martin Štrojsa ze společnosti RE/MAX Vision.

Ve dvou krajích nicméně mají nyní lidé možnost natrefit na chaty a chalupy za méně peněz než před rokem. A to na Pardubicku (kde se nabízejí menší domy s méně rozlehlými pozemky) a na Karlovarsku.
Tam ceny nabízených nemovitostí pro rekreaci poklesly až o pětinu – přestože se v současnosti nabízejí s většími pozemky. „Tento typ realit tak na Karlovarsku ztratil hodnotu sám o sobě,“ uzavírá Lenka Černá.