Každé čtvrté české dítě má nadváhu, každé sedmé je obézní a každé pětadvacáté dokonce extrémně obézní, varují lékaři.
Deník se proto rozhodl podrobně zmapovat, jak žáci a středoškoláci tráví volný čas. Zejména kolik jich aktivně sportuje, ale i kolik navštěvuje obory na základních uměleckých školách. Výsledek?

Ve sportovních klubech sdružených pod Českou unií sportu bylo koncem loňského roku registrováno 360 tisíc dětí a teenagerů, přičemž sportem číslo 1 byl ve všech krajích fotbal.A do uměleckých kroužků – především hudebních – chodilo v minulém školním roce 249 tisíc dětí.
Ani jedno z čísel není vysoké, uvážíme-li, že v zemi žijí skoro dva miliony dětí a mladistvých.
„V současné době provozují děti sport tak, že je rodiče převážejí z jednoho kroužku do druhého. Trávení volného času je pro děti umělé,“ komentuje situaci Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu. „Pro širokou sociální skupinu jsou sporty navíc nedostupné.“Zásadní roli v tom, zda se děti budou hýbat a zda budou mít vztah k umění, mají přirozeně právě rodiče. „Péče o děti a vzdělávání je pro obyvatele České republiky sice důležité, ale zdaleka ne nejdůležitější, vyplývá z našeho průzkumu. Podstatnější je pro ně třeba oblast bezpečnosti, ale i ekologie,“ popisuje výsledky projektu Místo pro život jeho organizátor Petr Lutonský.
Projekt hodnotí i zmíněný počet členů sportovních klubů či počet žáků základních uměleckých škol. Zároveň se organizátoři projektu ptali 2800 Čechů, zda jsou spokojeni s péčí o děti a vzděláváním v místě bydliště.

Dvě třetiny respondentů odpověděly, že jsou spokojeny, jen desetina z nich vyjádřila nespokojenost – a to především na severozápadě republiky.