Sháníte dárky na poslední chvíli? Pak se raději vyhněte obchodům s „měkkouši“, tedy ponožkami, svetry či papučemi. A naopak zamiřte do knihkupectví.

Deník se v anketě zeptal 453 osobností v regionech, co by si přály k Vánocům.

Zdroj: Deník Data / Aleš Vojíř a David Valenta

Suverénně nejčastěji respondenti Panelu Deníku zmiňovali zdraví. Ať pro sebe, či pro své blízké. Na druhém místě se s velkým odstupem umístila pohoda.

A až třetí příčku obsadil první dárek, který se dá lehce pořídit, a to knížka. Nicméně regionální elity by nepohrdly ani dovolenou či zájezdem.

Nákupy. Ilustrační foto.
Obrňte se trpělivostí: nákupní šílenství roku je tu

Co by si lékaři, učitelé, podnikatelé a další respondenti určitě nepřáli, byla nemoc či choroba (opět ani u sebe, ani u blízkých) a obecně „špatné zprávy“.

Z hmotných dárků, které se dají zabalit, pod stromečkem nechtějí nalézt zmíněné ponožky, bačkory a další „měkkouše“. Za nevhodné považují také různé poukázky nebo zvíře. A hlavně: „Hádku na Štědrý den. Jako obvykle,“ podotkl respondent z Olomoucka.

Vánoční trhy. Ilustrační foto.
Za kolik na svařák? Nejdražší je v Praze, v menších městech vyjde na polovic

Když se vrátíme k hmotnému dárku, který by si osobnosti přály nejvíce, tedy ke knihám, hitem letošních svátků jsou cizojazyčné tituly.

„Je zde jasně patrný vývoj jazykové vybavenosti. Lidé si dnes umí přečíst knížku v originále. Zdaleka největší zájem je o knihy v angličtině, dále pak v menší míře o německé tituly a další, doplňující jazyky, jako je například francouzština nebo italština,“ říká knihkupec Jan Kanzelsberger mladší.

Ilustrační foto
Statistici: Česko do roku 2101 zestárne, počet jeho obyvatel se sníží