Psa si kupovala přes známé. Vybrala si štěně německého ovčáka kříženého s československým vlčákem. Cena: pouhé 2,5 tisíce korun. Jenomže právě to se jí stalo osudné. „Nedala jsem si pozor, jestli má průkaz původu. Bylo mi to jedno, chtěla jsem zkrátka psího přítele,“ vzpomíná čtyřiadvacetiletá Ladislava z Prahy.

Výsledek: pes Dexter má degenerativní onemocnění kloubů a musel prodělat operaci za 22 tisíc korun.

Ilustrační foto
Onemocníte rakovinou? Deník zmapoval nejzamořenější okresy Česka

Nebezpečné chovy

Podobnou zkušenost zažijí tisíce lidí. Někteří Češi si totiž udělali z chovu psů a koček byznys – zvířata „za výhodnou cenu“ nabízejí po stovkách.

Octavia kombi
Typická ojetina? Dvanáct let stará se 140 tisíci kilometry. Nejčastěji octavia

„Právě na to by si ale měli lidé dát pozor,“ upozorňuje zakladatelka zvířecího spolku Můj život s kočkou a chovatelka mainských mývalích koček Adéla Kroupová. Zvířata z takových chovů totiž často nebývají testovaná a mohou trpět různými chorobami.

„Třeba u koček to může být kočičí AIDS či leukémie, případně závažná genetická onemocnění, která se projeví až později,“ říká Kroupová.

Ovčák za deset tisíc

Deník se proto rozhodl najít průměrnou cenu za zvířata s papíry. Zanalyzoval šest tisíc inzerátů na psy a kočky s průkazem původu z inzertního serveru a novin Annonce. Výsledek?

Třeba nejčastěji nabízený německý ovčák vyjde v průměru na 10 180 korun.

Jenže z poptávkových inzerátů vyplývá, že lidé toužící po zvířeti si často představují výrazně nižší částky. Třeba yorkšíry s průkazem původu chovatelé na Annonci nabízejí v průměru za 12 689 korun (a řada chovatelů tvrdí, že i tato částka je podhodnocená), ale lidé by si je rádi koupili sotva za polovinu.

„Právě nereálná očekávání kupců vedou k tomu, že sáhnou po levnějším mazlíčkovi z množírny, aniž by to sami tušili,“ upozorňuje Lenka Černá, ředitelka Annonce. Inzertní server se proto snaží proti nepoctivým chovatelům bojovat.

Jak majitelům množíren nenaletět?

„Trvejte na osobní návštěvě u chovatele i zaslání kupní smlouvy předem, nastudujte si co nejvíc informací o plemeni,“ radí chovatelka Kroupová.

Bydlení. Ilustrační foto.
Místo sousedů je hotel. Kde v Praze působí Airbnb největší problémy?

Také upozorňuje, že očkovací průkaz rozhodně nenahrazuje původ zvířete. A že správný chovatel se o další osud zvířete dál zajímá. Třeba tak, že požádá o zasílání fotografií.