Prezident osvoboditel. Tatíček Masaryk. Nebo jen TGM. První prezident samostatného Československa Tomáš Garrigue Masaryk byl největší osobností ze všech dosavadních nejvyšších představitelů státu, shodují se lékaři, učitelé, podnikatelé, starostové a další regionální osobnosti.

Okresní redakce Deníku jich oslovily více než šest stovek, aby vybraly nejlepší a nejhorší prezidenty i dějinná období z posledních sta let.

Druhou příčku v oblíbenosti prezidentů obsadil Václav Havel. Na třetí pozici se umístil Edvard Beneš.

Zdroj: Deník Data / David Valenta a Aleš Vojíř

Komunistické zlo

Jasného vítěze měla anketa i v tom, kdo byl naopak největší pohromou pro zemi.

Nejvíc hlasů posbíral „první dělnický prezident“ Klement Gottwald. Druhou příčku obsadil nynější vládce Pražského hradu Miloš Zeman, který tak porazil třetího v pořadí, normalizačního Gustáva Husáka.

V odpovědích na dotaz, na co mohou být naopak Češi pyšní, regionální osobnosti nejčastěji zmiňovaly sportovce, vědce a umělce.

Pak už následovaly tři zásadní dějinné události: vznik samostatného Československa, sametová revoluce z roku 1989 a následný poklidný rozchod se Slováky.

„Můžeme být pyšní na to, že vůbec náš stát vznikl. Na to, že přežil různá období a dožil se 100 let,“ shrnul to lakonicky respondent z Pelhřimovska.

Žijme tady a teď

Za období největšího rozkvětu považují panelisté první republiku a polistopadovou éru. Naopak největší dobou temna byl dle nich protektorát následovaný padesátými léty a normalizací.

Když si respondenti mohli vybrat, ve kterém období by chtěli žít, nadpoloviční většina zvolila současnost.