Původně to vypadalo na hladký porod: maminka byla naprosto zdravá a vyšetření neukázalo žádný zásadní problém. Jenomže na sále se všechno zvrtlo. „Ukázalo se, že je placenta srostlá s dělohou. Rodička začala masivně krvácet,“ popisuje případ z minulosti náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

O životě matky i dítěte najednou rozhodovaly vteřiny.

Zdroj: Redakce

Šňůra kolem krku

Podobné komplikace, které mohou zvrátit život matky i dítěte, zažívají lékaři na porodních sálech stovky ročně. Ne všem se dá zabránit.

„Jsou samozřejmě případy, kdy udělají chybu samotní zdravotníci. Kdysi jsem jedno takové selhání posuzoval jako soudní lékař. Šlo o poškození plodu kvůli zavlečené infekci plodové vody,“ vzpomíná Prymula.

Většina potíží ale vznikne naprosto nenadále. Lékaři pak rodičky naopak vytahují hrobníkům z lopaty. Stejně jako jejich potomky. „Dítě třeba uvízne v porodních cestách nebo se mu kolem krku omotá pupeční šňůra,“ pokračuje náměstek ministra a současně někdejší ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

A proto je třeba číst data o porodech, která exkluzivně přináší Deník, skutečně ostražitě. Uváděné komplikace totiž zahrnují jak ty, které mohli porodníci ovlivnit, tak i ty, které předpokládat nešlo.

Pokračování článku čtěte na Deník Klubu:

Co se dozvíte dále?

  • Jak si ve statistikách stojí porodnice ve vašem okolí?
  • Jak dlouho si v nich maminky poležely a kolik komplikací lékaři řešili?
  • Zjistíte v unikátních statistikách zahrnujících 90 nemocnic.

Zdroj: Redakce