Přestože dluh obyvatel České republiky v uplynulém roce vzrostl o 177,5 miliardy korun a například průměrná částka hypotečního úvěru přesáhla dva miliony korun, ukazuje se, že problémy se splácením úvěrů na bydlení má – možná překvapivě – stále méně Čechů, Moravanů a Slezanů.

Deník detailně zanalyzoval údaje z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. A zjistil, že lidí, kteří nedokázali zaplatit tři a více po sobě jdoucích splátek dlouhodobých úvěrů, ubylo ve všech krajích země. Celorepublikově se počet takových klientů meziročně snížil o 4335 na 24 651 lidí.
Naopak Čechů s ohroženým krátkodobým dluhem (např. spotřebitelskou půjčkou) je nadále zhruba stejně – necelých tři sta tisíc.
„Zaznamenáváme výrazné snižování objemu ohroženého dluhu. Za poslední dva roky se jeho objem snížil o pětinu, tedy téměř o deset miliard korun,“ potvrzuje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.
Hlavním důvodem je to, že tuzemská ekonomika šlape a lidé tak snadněji vydělávají na splátky dluhů.

„Zaměstnanost je na historických rekordech, nezaměstnanost naopak u historických minim, pozorujeme výrazný nárůst mezd. To vše se samozřejmě odráží v lepší finanční situaci většiny českých domácností,“ říká Miroslav Novák, ekonom společnosti Akcenta.
Právník Jan Vobořil z neziskové organizace Iuridicum Remedium pomáhající lidem, které tíží exekuce, přidává další důvod: „Může to být i díky pročištění trhu s úvěry poté, co vstoupil v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který klade větší důraz na prověřování klientů při poskytování půjček. Tento zákon se v porovnání se starým vztahuje rovněž na hypoteční úvěry na bydlení.“

Z čísel bankovního a nebankovního registru vyplývá, že dluhy na bydlení nesplácejí dvě procenta klientů, kteří je mají, v případě spotřebitelských půjček je to dvanáct procent lidí.
Proč ten rozdíl?
„Lidé, kteří si půjčují finanční prostředky na nákup vlastního bydlení, tak činí zpravidla po zralé úvaze a je u nich větší pravděpodobnost, že si dokážou v dlouhodobém horizontu správně rozvrhnout své finance,“ uzavírá Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.