V současnosti zde žije 10,61 milionu lidí. „Předpokládáme, že na konci dvacátých let budeme mít přibližně 10,8 milionu obyvatel, což bude nejvíce v tomto století,“ konstatoval místopředseda úřadu Jaroslav Sixta. Pak přijde pokles. V roce 2101 by podle nejpravděpodobnější varianty vývoje mělo území republiky obývat 10,527 milionu lidí.

Bez migrace pokles

To vše za předpokladu, že se udrží přibližně stejný počet dětí na ženu i stejné množství lidí, kteří se do země přistěhují. Statistici pro jistotu propočetli ještě další varianty. Podle té optimistické, kdy by se zvýšila porodnost, by mohl počet obyvatel dosáhnout i 12,8 milionu.

Ta však není tolik realistická, stejně jako další varianty, z nichž podle jedné by se země zcela uzavřela před migrací ze zahraničí. Lidí v Česku by tak ubylo o několik milionů.

Jací budou Češi v roce 2101Zdroj: DENÍK

Prognóza ČSÚ předpovídá i postupné stárnutí obyvatel. Mimo jiné má přibývat seniorů. „Počet obyvatel ve věku 65 a více let by měl kulminovat na konci padesátých let na úrovni 3,2 milionu,“ říká statistička Terezie Štyglerová z ČSÚ.

Asistenční robot pro seniory Pepper
Jaký vývoj čeká svět technologií? Podívejte se na předpovědi expertů
Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.
Lajčák hájí migrační rezoluci OSN. Je ale sám