Horké počasí na začátku prázdnin přilákalo davy Čechů, Moravanů a Slezanů na koupaliště. Řada z nich přitom při pobytu u vody každoročně zemře: konkrétně loni v takzvané přírodní vodě utonulo 97 lidí, dalších šest zemřelo v bazénech. Když se připočítají i případy smrti ve vanách, sebevraždy, nehody a ostatní příčiny utopení, celkem loni utonulo 185 lidí.

„Dá se očekávat, že i letos se přibližně 180 až 200 lidí od vody již nevrátí domů,“ řekl Deníku prezident Vodní záchranné služby David Smejkal. „Přitom mnohá úmrtí bývají úplně zbytečná.“

Smrt z frajeřiny

Češi totiž stále dokola opakují „školácké“ chyby.

„Jedná se zejména o přecenění vlastních sil, podcenění vlastního zdravotního stavu. Dále jsou to věci jako naprosto zbytečné skoky do vody, které nejenže jsou životu nebezpečné, ale každým rokem řadu lidí upoutají na vozík. Absolutně hloupé je i koupání nad a pod jezy,“ vyjmenovává David Smejkal.

Zdroj: Deník Data / David Valenta a Aleš Vojíř

Jak se zachovat, když k nešťastné události dojde?

Lidem doporučuje, aby si ještě před cestou k vodě nainstalovali do mobilů aplikaci Záchranka. Je zdarma a má tu výhodu, že odesílá informace o poloze uživatele. Volající na tísňovou linku totiž mnohdy neví, kde přesně se nachází.

Dětský tábor. Ilustrační foto.
Děti si opět oblíbily tábory. Jezdí na ně především na jih Čech a na Vysočinu

U jezer a rybníků, kde slouží „plavčíci“ Vodní záchranné služby, přijde informace o krizové situaci i jim, a mohou tak bezodkladně zasáhnout.

Pokračování článku čtěte na Deník Klubu:

Co se dozvíte dále?

  • Jak jsou nebezpečná koupaliště ve vašem regionu?
  • Kolik lidí utonulo ve vašem kraji či okrese?
  • Proklikejte si podrobné mapy s údaji za posledních deset let.

Klub Deník - tlačítko Číst pokračováníZdroj: Deník